هیچکی از شکست خوشحال نمی شه. حس اینکه سعی کردین ولی شکست خوردید، حس بازنده بودن، حس آخر شدن، همه و همه چیزایی هستن که هرکسی از اونا متنفره؛ گرچه این نفرت باعث نشده «شکست» از زندگی آدما حذف شه!

شکست می تونه جنبه های مختلفی داشته باشه، ولی در این مقاله به طور خاص می خوایم راجبه دانش آموز یا دانشجویی صحبت کنیم که نمیتونه از تموم پتانسیل خود استفاده کنه و در درس و تحصیل اون طور که باید و شاید موفق شه.

 

دلیل اول: نداشتن مهارتای مطالعه

بیشتر دانشجوها به یادگیری روشای مطالعه «بهتر» نیاز دارن. اگه بخوایم دقیق تر صحبت کنیم، باید بگیم که دانشجوها به یاد گرفتن روشای مطالعه «بیشتر» نیاز ندارن، بلکه برعکس نیاز دارن روشای مطالعه خود رو «آسون »تر کنن. بیشتر اونا واسه موفق شدن مهارت کافی دارن، فقط نمی دونن که چه جوری از مهارت هاشون استفاده کنن.

پس سعی کنین روش مطالعه موافق با روحیه و شخصیت خود رو پیدا کنین و اونو به کار بگیرین تا بهتر و مفیدتر درس بخونین.

دلیل دوم: ترس

اولین دلیلی که در بالا گفته شد به مهارتای دانشجو بستگی داشت ولی سه دلیل بعدی به انگیزه ی فرد بستگی داره و اولین این دلایل ترسه.

ترس در دانش آموزا به دو شکل ظاهر می شه:

اول: بعضیا از شکست می ترسن. اینجور افرادی واسه نتیجه سعی شون تنها دو حالت رو در نظر می گیرن؛ یا همه چیز خوب پیش میره و نمره های خوب می گیرن و واسه شون اثبات می شه که به همون اندازه که فکر می کنن باهوشاند یا فکر می کنن ممکنه نتیجه خیلی رضایت بخشی نگیرند و پیش خودشون فکر می کنن «همه دنیا می فهمه که من خنگ هستم!». پس بیشتر علم آموزانی که ترس دارن، راه آسون تر رو انتخاب می کنن و با پاک کردن صورت مسئله سعی می کنن اصلا با این حقیقت تلخ و سخت که ممکنه به اندازه ای که فکر میکردن باهوش نباشن، روبه رو نشن.

ولی واقعیت اینه که هرکسی ممکنه بعضی وقتا شکست بخورد و این اصلا معنیش این نیس که شما کندذهن هستین، بلکه به این معناست که شمام یک انسانید و حق دارین شکست بخورین و از اون درس بگیرین و بعد به راه خود ادامه بدین.

دوم: بعضیا از موفقیت می ترسن. این افراد فکر می کنن با موفق شدن در مرکز توجه قرار می گیرن و پس ترجیح میدن همیشه در سایه باشن، موثر نباشن و به جای اینکه توجه کسی رو جلب کنن، در حاشیه باشن. به نظر این افراد، موفق بودن و درخشیدن ترسناک تر از همیشه متوسط بودنه.

اگه شمام جزو این دسته از دانش آموزا هستین، باید سعی کنین شجاع تر باشین و وقتی موفقیت در خونه تون رو می زنه از اون استقبال کنین، چون عمر اون همیشگی نیس.

دلیل سوم: تنبلی

سومین دلیل شکست، تنبلیه. افراد تنبل رو راست دوست دارن که به موفقیت برسن. اونا می خوان افتخار کسب کنن و متفاوت باشن، اما مشکل اینجاست که حس می کنن راه رسیدن به موفقیت کمی پیچیدهه و به استراحت بیشتری نیاز دارن. انجام تموم تکالیف و کارهای دانشگاه واسه اونا کمی سخته. اونا فکر می کنن که بی داشتن زندگی اجتماعی دانشگاه به هیچ دردی نمی خورد، پس باید واسه کارهای دیگر بیشتر از دانشگاه وقت بذارن.

نمیشه خیلی آسون در مورد کسی قضاوت کرد و گفت تنبله یا نه. بعضی افراد خیلی زود خسته می شن و توانایی کمتری دارن ولی نمیشه گفت تنبلند.

افراد تنبل معمولا حس می کنن سرشون شلوغه و واسه درس خوندن وقت ندارن. البته خیلیا واقعا سرشون شلوغه؛ این افراد باید زمان شون رو اولویت بندی و واسه اون برنامه ریزی کنن. ولی دسته دیگری از آدما هم وجود دارن که تنها مشکل شون واسه نرسیدن به موفقیت، تنبلیه. اگه شمام فکر می کنین وقت کافی واسه درس خوندن ندارین، شاید لازم باشه دقیق تر به این موضوع نگاه کنین و ببینین که این هفته چند ساعت تلویزیون دیدید؟ یا چند ساعت وقت صرف کردین تا کل ۶ فصل سریال مورد علاقه تون رو یک جا ببینین؟

اگه فهمیدین تنبلید، نگران نباشید. مشکل رو قبول کنین و دنبال راه حل بگردید. دوباره واسه زندگی تون برنامه ریزی کنین، کاراتون رو اولویت بندی کنین و واسه کارهای واقعا مهم وقت کافی بذارین.

دلیل چهارم: بی علاقگی و بی انگیزگی

بی انگیزگی یکی از بدترین دلایل افت درسیه.

بی انگیزگی خیلی بدتر از «نداشتن مهارتای مطالعه» است؛ چون اگه مهارت مطالعه نداشته باشین می تونین خیلی آسون اونو کسب کنین.

بی انگیزگی از «ترس از شکست یا موفقیت» هم بدتره. اگه از شکست می ترسین، باید بدونین که شکست حتما بد نیس. همونجوریکه خط مستقیم کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه، شکست هم کوتاه ترین راه واسه رشد شخصیه. اگه هم از موفقیت می ترسین، باید شجاع تر شید و بدونین که استفاده نکردن از ظرفیت داخلی تون خیلی ترسناک تر از در مرکز توجه بودنه.

بی انگیزگی از «تنبلی» هم بدتره. اگه تنبل باشین، کمه کم این آرزو رو دارین که تغییری بسازین. اگه الان تنبل هستین، دلیل نمی شه که همیشه تنبل باقی بمونین؛ می تونین با تمرکز کردن روی اهداف و آرزوهایتان نیروی لازم واسه حرکت رو به جلو رو دریافت کنین و از تنبلی دربیایید.

اما وقتی بی انگیزه اید هیچی واسه تون مهم نیس. علاقه ای ندارین که شجاع تر شید، چون اهمیتی نداره. علاقه ای ندارین یاد بگیرین چه جوری بخونین، چون مهم نیس. علاقه ای ندارین زمان رو مدیریت کنین یا رؤیا داشته باشین، چون علاقه ای به درس خوندن ندارین.

اگه خودتون انگیزه نداشته باشین هیچکی نمیتونه به شما کمک کنه که انگیزه پیدا کنین.

بی انگیزگی باعث می شه شما همیشه متوسط و تنها باشین و نتونین در زندگی پیشرفت کنین. پس تنها راه حل اینه که واسه درس خوندن یک انگیزه ی خوب پیدا کنین.

برگرفته از: studyright

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *