۱. نوزادتان گرسنهه

این شاید اولین چیزیه که موقع گریه نوزاد به ذهن تون می رسه. یادگیری نشونه های گرسنگی و تشخیص اونا می تونه به شما کمک کنه که قبل از شروع گریه نوزاد به اون غذا بدین. بعضی نشونه های گرسنگی در نوزادان تازه متولدشده عبارت ان از:

  • نق زدن؛
  • زبون زدن به لب؛
  • روتینگ (یکی از رفلکسای نوزاد تازه متولدشدهه که به اون واکنش دهانی نوزاد میگن؛ در این هنگام وقتی دست تون رو به گونه یا گوشه دهن نوزاد میزنین، سرش رو به طرف دست تون برمی گرداند و دهنش رو واسه خوردن غذا باز می کنه)؛
  • بردن دست هاش به درون دهن.

۲. مشکلات معده به دلیل کولیک و گاز

مشکلات معده به دلیل گاز و کولیک می تونه باعث شه نوزاد خیلی گریه کنه. یکی از گریهای تسلی ناپذیر و بی معطلی نوزادان به دلیل مشکلی به نام کولیکه. کولیک به این صورت تعریف می شه که نوزاد کمه کم ۳ ساعت در روز، ۳ روز در هفته و ۳ هفته پشت سر هم خیلی گریه کنه و شما اصلا نتونین اونو آروم کنین.

اگه نوزاد شما بیشتر پس از غذا خوردن نق می زنه و گریه می کنه، ممکنه یه جور درد معده (شکم) داشته باشه. خیلی از والدین فکر می کنن داروهای بی نسخه ای مثل قطرهای ضدنفخ واسه نوزادان یا شربت گریپ واتر (که از گیاهان و بی کربنات سدیم درست شده) در آروم کردن نوزادشان خیلی خوبه، اما اثر هیچ کدوم از اونا تابه حال به طور رسمی اثبات نشده. قبل از استفاده از هر یک از این دو دارو حتما با دکتر نوزادتان مشورت کنین.

حتی اگه نوزاد شما کولیک نداشته باشه و هیچوقت پس از غذا خوردن نق نزند، ممکنه بعضی وقتا دچار نفخ شکم شه و درد به دلیل اون گاز می تونه تا زمان خارج شدن از معده ی نوزاد، اونو خیلی اذیت کنه. اگه شک دارین که نوزادتان دچار نفخ شده، اونو به پشت بخوابونین، پاهای اونو بگیرین و اونا رو به آرامی به شکل حرکت دوچرخه، حرکت بدین.

اینا تجربیات چند مادر در این مورد هستن:

«یک بار وقتی دخترم ۶ ماه بود، ۲ ساعت خیلی گریه کرد و من هرکاری کردم، تنونستم اونو آروم کنم. اون قبلا هیچوقت این طور گریه نکرده بود و این بار اون حتی شیر هم نخورده بود. من با دکترش تماس گرفتم و اون گفت که دخترم رو به کلینیک نزدیک خونه مون ببرم. وقتی ما در اتاق معاینه منتظر بودیم، اون یک باد بزرگ از شکمش خارج کرد و پس از اون حالش خوب شد. مشکل دخترم فقط گاز معده اش بود.»

«وقتی دختر من نوزاد بود، زیاد دچار نفخ می شد و به خاطر درد نفخ معده، جیغ می زد و گریه می کرد. من به اون مقداری قطره ی ضدنفخ نوزاد می دادم، اونو به پشت می خوابوندم، به آرامی زانویش رو در یک حرکت رفت وبرگشتی به طرف شکمش می آوردم و براش کمی آواز می خوندم. گاز معده ی اون خیلی زود خالی می شد و حالش خوب می شد.»

«اگه نوزاد شما هر نوع شلوار یا زیرشلواری به تن داره – به ویژه اونایی که کمر کش دار دارن – سعی کنین کمر شلوار روی شکمش قرار نگیرد و ببینین که حالش بهتر می شه یا نه. بعضی وقتا همین مقدار فشار کم هم شکم نوزاد رو اذیت می کنه.»

«من تازگیا فهمیدم که چرا نوزادم ۱٫۵ روز گریه می کرد؛ اون یبوست داشت! شکم اون در آخر کار کرد و خیلی خیلی سفت بود. شیافای مخصوص نوزادان واسه رفع یبوست اونا خیلی مفید هستن.»

۳. نیاز به آروغ زدن داره

آروغ زدن اجباری نیس، اما اگه نوزاد شما پس از شیر خوردن گریه می کنه، ممکنه به آروغ زدن نیاز داشته باشه. نوزادان هنگام شیر خوردن از سینه ی مادر یا بطری شیر، همیشه مقداری هوا می بلعند و این هوا اگه خارج نشه، باعث ایجاد ناراحتی و درد میشه. وجود هوا در شکم بعضی از نوزادان، اونا رو خیلی اذیت می کنه؛ درحالی که ممکنه بقیه اصلا آروغ نزنند و احتیاجی هم به گرفتن آروغ نداشته باشن.

تجربیات چند مادر در این مورد:

«نوزاد من بعد از شیر خوردن بیشتر گریه می کرد، چون حتی با وجود اونکه آروم به پشتش می زدم و اونو مالش می دادم، نمی تونست آروغ بزنه. من فهمیدم که گذاشتن اون روی شکمش به اون کمک می کنه آسون تر آروغ بزنه. اون معمولا بعد از چند دقیقه ماندن روی شکم، یک آروغ بزرگ می زنه و آروم می شه.»

«وقتی نوزاد من بعد از شیر خوردن نق می زنه، اونو بغل می کنم، به شونِه ام تکیه میدم و آروم به پشتش ضربه می زنم. اون با این کار در بیشتر مواقع یک آروغ بزرگ می زنه و دیگر گریه نمی کنه.»

۴. پوشک کثیف

بعضی از نوزادان وقتی پوشک شون کثیف باشه، شروع به گریه می کنن و از این راه به شما می فهمانند که باید پوشک شون رو عوض کنین. اما بعضی دیگر می تونن پوشک کثیف رو به مدت طولانی تحمل کنن. در هر صورت بررسی این مورد، آسون و برطرف کردنش راحته!.

۵. به خواب نیاز داره

شاید به نظر برسه که نوزادان خسته باید بتونن خیلی آسون در هر زمان و هر جایی به خواب برن، اما این کار واسه اونا سخت تر از اون چیزیه که فکر می کنین. ممکنه نوزادان به جای اونکه از فرط خستگی خیلی آسون به خواب برن، نق بزنن و گریه کنن؛ به ویژه هنگامی که بیش ازحد خسته باشن.

تجربیات چند مادر درباره خواب کودک:

«ما در ۵ هفته اول تولد دخترمان فکر می کردیم که کولیک داره، تا وقتی که مطلبی خوندیم که می گفت اگه نوزادان خسته باشن، بداخلاق و تحریک پذیر می شن. بعد از دانستن این مسئله سعی کردیم به محض اونکه واسه اولین بار خمیازه می کشه (در هر ساعتی از روز) اونو بخوابونیم؛ با این روش گریه ی اون تا حد زیادی کمتر شد و مشکل نفخ معده اش هم کم شد.»

«یک صدای هیش” بلند، به شکل باورنکردنی در آروم کردن نوزاد مؤثره. من مجبور بودم صدای هیش” رو ضبط کنم، چون وقتی به مدت طولانی هیش می گفتم، سرم گیج می رفت. صدای ضبط شده ی من حدود ۴۸ دقیقه بود و در بیشتر موارد، مؤثر واقع می شد.»

۶. می خواد اونو بغل کنین

نوزادان نیاز به بغل کردن دارن، اونم خیلی زیاد. اونا دوست دارن صورتای پدر و مادرشان رو ببینند، صداهای اونا رو و به ضربان قلب شون گوش کنن. اونا حتی می تونن بوی خاص پدر و مادرشان رو تشخیص دن. گریه نوزاد می تونه به این معنا باشه که از شما می خواد اونو در آغوش بگیرین.

شاید فکر کنین که با بغل کردن زیاد نوزادتان ممکنه اونو لوس کنین اما بغل کردن نوزاد در چند ماه اول تولد، یکی از نیازای اصلی اوست و اصلا باعث لوس شدن کودک نمی شه. واسه اونکه به بازوهایتان کمی استراحت بدین، از کریر یا بند مخصوص حمل نوزاد که اونو می پوشید و در جلوی بدن تون قرار میگیره، استفاده کنین.

تجریبات چند مادر در این مورد:

«من دوست دارم دخترم رو به طور آزادانه (شل) در یک پتوی نرم بپیچم، اونو در حالت شیر دادن نگه دارم و صورت و سرش رو به آرامی نوازش کنم. اون عاشق حس کردن دستام روی موهایشه و به سرعت آروم می شه.»

«پسر من عاشق شنیدن صدایمه. پس وقتی خیلی گریه می کنه، اونو نزدیک سینه ام نگه می دارم و به اون می گم که مامان اینجاست و مراقب توست. اون در عرض چند دقیقه در آغوش من به خواب میره.»

۷. خیلی سرد یا خیلی گرمشه

اگه نوزادتان احساس سرما کنه، مثل وقتی که لباس هاش رو درمی بیارین تا پوشکش رو عوض کنین یا باسنش رو با یک دستمال مرطوب سرد پاک کنین، ممکنه اعتراضش رو با گریه کردن به شما نشون بده.

نوزادان دوست دارن خوب پنهون و گرم شن، اما نه خیلی گرم. به عنوان یک قانون ی کلی، اگه یک لایه بیشتر از لباسای خودتون به اونا لباس بپوشونین، احساس راحتی می کنن. نوزادان، بیشتر به خاطر سرمای زیاد گریه می کنن تا گرما و گریه ی اونا در این موارد خیلی شدید نمیشه.

۸. یک چیز دردناک و آزاردهنده، اونا رو اذیت می کنه

نوزادان ممکنه به خاطر یک تار مو که محکم دور انگشت پا یا دست شون پیچیده شده و جریان خون رو قطع کرده، اذیت شن و گریه کنن. پزشکان این وضعیت دردناک رو تورنیکه ی مویین می گن و یکی از اولین چیزهاییه که وقتی به نظر می رسه نوزاد بی دلیل گریه می کنه، به سراغ اون می رن.

بعضی نوزادان به چیزایی مثل جنس پارچه یا برچسبای زبر و خارش آور لباس، خیلی حساس هستن. حتی ممکنه چیزای کوچیکی مثل طرز بغل کردن اونا یا شیشه ی شیری که از اون استفاده می کنن، اذیت شون کنه و اونا رو به گریه بندازه.

تجربیات چند مادر در این مورد:

« این روش خیلی به من کمک کرد: من خودم رو جای نوزادم قرار دادم و فکر کردم که اگه یک نوزاد بودم، چه چیزایی اذیتم می کرد؟ اینا بعضی از احتمالاتی هستن که به ذهنم رسید: انگشتان دست یا پاهایم در جایی گیر کرده یا تحت فشاره؟ لازمه که جور دیگری بشینم یا دراز بکشم؟ پستانک بدمزهه و باید شسته شه! این برچسب یا لباس خارش آوره! جایی که هستم، بیش ازحد گرم یا سرده! نور محیط بیش ازحد زیاده، تلویزیون اذیتم می کنه و به جای اون یک موسیقی آروم و ملایم می خوام!»

«نوزاد دو ماه من هربار که به اون شیر می دادیم، گریه می کرد. اما بعضی وقتا حریصانه شیر می خوره، پس مشخص بود که گرسنهه. وقتی پستانک مخصوص شیر رو عوض کردیم و از یک مارک دیگر استفاده کردیم، این مشکل برطرف شد.»

۹. درد دندان درآوردن

دندان درآوردن می تونه دردناک باشه، چون هر دندان جدید باید از لثهای تازه و نرم بیرون بزنه. بعضی نوزادان هنگام دندان درآوردن، بیشتر از بقیه اذیت می شن، اما همه نوزادان دیر یا زود، به خاطر دندان درآوردن نق میزنن و گریه می کنن.

اگه فکر می کنین که نوزادتان درد داره و دلیل اونو نمی دونین، با انگشت دست تون لثهای اونو لمس کنین. ممکنه برآمدگی سفتی روی لثهای اون احساس کنین که مربوط به دندانیه که درحال بالاآمدنه. به طور متوسط، اولین دندان بین ۴ و ۷ ماهگی بیرون میاد اما می تونه زودتر هم اتفاق بیفته.

۱۰. به کاهش باعثای محیطی نیاز داره

نوزادان از باعثای دنیای دور شون، چیزای زیادی یاد می گیرن، اما بعضی وقتا پردازش همه اون باعثا واسه شون سخته: چراغا، سروصدا، جابه جایی در آغوش افراد مختلف و… . نوزاد در اینجور شرایطی با گریه اعلام می کنه که همین قدر براش کافیه و از این همه باعث خسته شده.

خیلی از نوزادان از قنداق شدن لذت می برن. این کار باعث می شه که در این دنیای پریشون و پرهرج و مرج، بیشتر احساس امنیت و آرامش کنن. اگه کودک تون واسه قنداق کردن بیش ازحد بزرگه یا از این کار خوشش نمیاد، اونو به یک محل ساکت ببرین و اجازه بدین یه مدت آروم بگیره.

تجربیات چند مادر در این مورد:

«قنداق کردن، کمک بزرگیه، به ویژه واسه نوزادان تازه متولدشده. پیچیده شدن در قنداق، بودن در رحم مادر رو واسه نوزاد تداعی می کنه و دختر من عاشقشه.»

«کودک شش ماه من وقتی که با اون بازی می کنم، خیلی هیجان زده می شه و با صدای بلند می خندد، اما پس از تموم شدن بازی، وقتی محیط ساکت می شه، شروع به گریه می کنه. در این مواقع، اونو روی تخت می نشانم، چند بالش پشتش قرار میدم و با صدای خیلی آروم براش لالایی می خونم. اون فورا آروم می شه و به خواب میره!»

۱۱. به باعثای محیطی بیشتری نیاز داره

ممکنه کودک شما برون گرا و مشتاق دیدن دنیا باشه. در این جور مواقع، بیشتر تنها راه واسه قطع کردن گریه نوزاد و نق زدن اون، فعال ماندنه. این کار می تونه شما رو خسته کنه!

واسه رفع این مشکل، کریر مخصوص نوزاد بپوشید و نوزادتان رو طوری داخل اون بذارین که صورتش به طرف بیرون باشه و بتونه تموم فعالیتای دورش رو ببینه. با والدین بقیه نوزادان واسه بیرون رفتن برنامه ریزی کنین و اونو به طور منظم واسه گردش به جایایی ببرین که مخصوص بچه هاست، مثل زمین بازی محل تون، موزه ی کودکان و باغ وحش.

یک مادر می گه: «نوزاد هفت ماه من می خواد از همه چیزایی که در دورش رخ می ده، سر دربیاورد و فعال باشه. اگه اونو با اسباب بازی هاش روی زمین بذارم تا به کارام برسم، شروع به نق زدن می کنه. وقتی هنگام انجام کارهای خونه مثل شستن ظروف، تاکردن لباسای شسته و… اونو در کریر در جلویم می ذارم، خوشحال و آروم می شه. اون در مغازها و بقیه جایای عمومی هم خیلی ساکت و آرامه، چون خیلی کنجکاو و علاقه منده که دنیای دورش رو کشف کنه.»

۱۲. حالش خوب نیس

اگه شما تموم نیازای راحت ی کودک تون رو رفع کردین و اون در راحتی کامل به سر می بره، اما بازم گریه می کنه، ممکنه نشونه اون باشه که حالش خوب نیس و داره مریض می شه. در این مواقع، درجه گرما بدن اونو کنترل کنین تا مطمئن شید که تب نداره و مراقب بقیه علائم مریضی باشین.

گریه نوزاد مریض معمولا با گریه نوزاد گرسنه یا خسته متفاوته. اگه گریه نوزاد شما طبیعی به نظر نمی رسه و فکر می کنین گریه اش با همیشه فرق داره، به غریزه تون اعتماد کنین و با دکتر تماس بگیرین.

اگه گریه نوزاد بازم ادامه داشته باشه، باید چیکار کنین؟

شما مطمئن هستین که شکم کودک تون سیره، پوشکش تمیزه، تب نداره؛ پس دلیل گریه نوزاد چیه؟

نوزادان دلایل مخصوص به خودشون رو واسه گریه کردن دارن اما نمی تونن حرف بزنن و به شما بگن که مشکل شون چیه. حتی باهوش ترین والدین هم همیشه نمی تونن ذهن نوزادشان رو بخونن. بااین حال شما هنوزم می تونین نوزادتان رو آروم کنین، حتی اگه ندانید که دلیل گریه کرد ن اون چیه.

اگه مشکل گریه نوزاد بازم پابرجاست و شما قادر نیستین اونو حل کنین، می تونین با افراد باتجربه و مادران دیگر در این مورد مشورت کنین و یا درنهایت نوزادتان رو پیش دکتر ببرین. 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *