امتیازات به کار گیری کلم قرمز یه راز نیس. در دوره های باستانی، یونانیان و مصریا از عصاره کلم به عنوان درمان واسه درمان مشکلات هضم، مسمومیت قارچ و کاهش سموم شراب استفاده می کردن در حالی که در این زمان کارشناسان ثابت کردن که مصرف کلم قرمز با چندین امتیازات سلامتی همراه س.

کلم قرمز سیر کننده و غنی از مواد مغذیه که نه فقط طعم خوبی به وعده های غذایی شما میده بلکه هم اینکه به شما کمک می کنه که سالم بمونین. کلم قرمز با مواد معدنی، ویتامینا و بقیه مواد شیمیایی غنی شده. علاوه بر این، کلم قرمز یه منبع غنی از فیبر رژیمیه که به بهتر شدن هضم و جلوگیری از یبوست و بقیه بیماریای دستگاه گوارش کمک می کنه. کلم قرمز یه سبزی بسیار سالمه که باید به صورت منظم بخشی از رژیم غذایی شما باشه. کلم قرمز یه گیاه cruciferousه که هم اینکه به عنوان کلم بنفش شناخته می شه. این سبزی بسیار خوشمزه س اگه شما اونو خام یا پخته بخورین. کلم قرمز خام بیشتر معمولاً در سالادها هست اما اون بیشتر سرخ می شه ملایم پخته می شه و یا با بقیه سبزیجات بخارپز می شه. با در نظر گرفتن محتوای فیبر بالا، کلم قرمز می تونه از یبوست جلوگیری کنه. هم اینکه خطر دچار شدن به مریضی دیورتیکولار یا بقیه بیماریای دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک پذیر و چیزای دیگه ای به جز اینا رو کم می کنه. اما این تنها مزیت کلم قرمز نیس. در ادامه در مورد دیگه امتیازات کلم قرمز بخونین.

امتیازات سلامت کلم قرمز

1. کلم قرمز واسه سرطان

کلم قرمز یه سبزی بسیار سالمه که نقش مهمی در جلوگیری از سرطان به دلیل خواص آنتی اکسیدانی داره. آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن رادیکالای آزاد کمک می کنن که اجناس مضر متابولیسم سلولی رو در بدن تجمع میدن. رادیکالای آزاد مسئول چندین مریضی از جمله نوعای جورواجور سرطان هستن. ایندول که در کلم قرمزه خطر دچار شدن به سرطان پستون رو در زنان کم می کنه. کلم قرمز شامل ویتامین A هم شناخته شده که واسه کاهش خطر دچار شدن به سرطان ریه خوبه.

2. کلم قرمز واسه از دست دادن وزن

اگه شما در حال تلاش واسه از دست دادن مقداری از وزن از خود هستین خوردن کلم قرمز، هر دو، خام و یا پخته شده می تونه بسیار به درد بخور باشه. چون کالری خیلی کم داره و بسیاری همراه با مواد مغذی و ویتامینای سالمه کلم قرمز یه سبزی گیاهی قویه.

3. کلم قرمز بر علیه پیری

یکی از امتیازات قرمز کلم، خواص ضد پیری اون هستش. با در نظر گرفتن این که غنی از آنتی اکسیدانا و ویتامین A هستش کلم قرمز می تونه به شما کمک کنه که به مدت طولانی جوون به نظر برسین. آنتی اکسیدانا پوست شما رو الاستیک و تنگ تر می کنن. اونا چروکا و لکه های سن رو هم کاهش میدن. از طرف دیگه، ویتامین A به رشد سلولای پوست کمک می کنه پوست رو از آسیبای خورشید مراقبت می کنه.

4. کلم قرمز واسه سلامت چشم

کلم قرمز به دلیل سطح بالایی از ویتامین A نه فقط واسه پوست خوبه بلکه واسه چشم هم خوبه. ویتامین A به جلوگیری از تشکیل آب مروارید و دژنراسیون ماکول کمک می کنه. اینم به چشم ما کمک می کنه سالم بمونه.

5. کلم قرمز واسه زخم

کلم قرمز به دلیل داشتن یه اسید آمینه خاص گلوتامین می تونه به شما در درمان زخم های دستگاه گوارش کمک کنه. این اسید آمینه خاص با کاهش التهاب و کاهش درد به وجود اومده به وسیله این زخما عمل می کنه. واسه درمان زخما، آب کلم قرمز مخصوصا در طب سنتی واسه درمان در خونه پیشنهاد می شه.

6. کلم قرمز واسه سیستم ایمنی

کلم قرمز با مواد مغذی و ویتامین C، به خصوص ویتامین C همراه شده. ویتامین C یه آنتی اکسیدان مهمه که سیستم ایمنی رو تقویت می کنه و باعث تحریک فعالیت گلبولای سفید خون می شه. هم اینکه تولید کلاژن رو زیاد می کنه که سلولا رو به طور جامد و وصل نگه می داره. این یکی دیگه از امتیازات کلم قرمزه.

7. کلم قرمز علیه مریضی فراموشی

کلم قرمز هم در پیشگیری از مریضی فراموشی خوبه. آنتوسیانین در کلم قرمز دلیل کاهش وقوع پلاکا ( عامل پیشرفت مریضی فراموشی با افزایش سن ) می شه.

8. کلم قرمز واسه سلامت استخون

اگه می خواین استخوانای سالم داشته باشین باید کلم قرمز استفاده کنین. این سبزی با مواد معدنی لازم همراه س که تمایل به افزایش تراکم مواد معدنی استخون، حفاظت از پوکی استخون، آرتریت و چیزای دیگه ای به جز اینا دارن.

9. کلم قرمز واسه سلامت قلب و عروق

کلم واسه سلامت قلب و عروق شما خوبه. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، ویتامین C خطر بیماریای قلبی مانند فشار خون بالا، آترواسکلروز و چیزای دیگه ای به جز اینا رو کم می کنه. کلم قرمز غنی از ویتامین C هستش و به خاطر همین باید بخشی از رژیم منظم شما باشه. کلم قرمز منبع خوبی از ویتامین B6ه واسه تنظیم سطح هموسیستئین شناخته شده. هوموسیستئین یه اسید آمینه لازمه که وقتی که در غلظتای بالا انباشته می شه خطر دچار شدن به بیماریای جور واجور قلبی رو زیاد می کنه.

10. کلم قرمز واسه سلامت عصبی

همونطور که گفته شد، کلم قرمز با ویتامین B6 همراه س این ویتامین کارکرد طبیعی سیستم عصبی رو پشتیبانی می کنه. فقط یه فنجون کلم قرمز 11٪ نیاز روزانه بدن آدم به ویتامین B6 رو تامین می کنه. اگه کمبود ویتامین B6 وجود داشته باشه فرد گرفتار به تشنج و صرع، بیشتر ضعیف هستش.

خطرات سلامت کلم قرمز

همه چیز از جمله کلم قرمز بدون در نظر گرفتن خیلی از امتیازات سلامتی عالی باید به مقدار متوسط مصرف شه. مصرف زیادتر از اندازه کلم قرمز منتهی به نفخ شکم، اسهال، کم کاری تیروئید و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه.
کلم قرمز باید به وسیله آدمایی که داروهای کم کننده خون رو مصرف می کنن مصرف نشه چون شامل مقادیر بالایی از ویتامین K هستن که می تونه باعث لخته شدن خون شه.
وقتی نوزادان کولیک دارن کلم قرمز نباید به وسیله زنان باردار و شیرده مصرف شه.

بهترین راه واسه خوردن کلم قرمز چیجوریه؟

راه های بسیاری هست که چیجوری می تونین کلم قرمز رو در رژیم غذایی خود بذارین. شما می تونین اونو تو یه سالاد به صورت خام بخورین یا می تونین بخارپز و یا با بقیه سبزیجات بخورین. کلم قرمز وقتی پخته شه رنگ آبی روشن داره پس اگه می خواین رنگ قرمز بعد از طبخ و پز بمونه باید سرکه سیب رو به ظرف طبخ اضافه کنین.
مقدار زیادی خواص سلامتی کلم قرمز در مقایسه با کلم قرمز تازه با پختن کم میشه. اگه می خواین بهترین خواص کلم های قرمز رو بدست بیارین باید اونو خام بخورین. با این حال، اگه شما هنوزم بهتر می دونین اونو بپزید تلاش کنین آب کمتر اضافه کنین و مدت کوتاهی اونو بپزید پس شما می تونین تموم امتیازات این سبزی بسیار قوی رو دریافت کنین. اگه کلم قرمز بیشتر پخته شه امتیازات تغذیه ای خود رو از دست میده.

مطالب در رابطه

  • فواید کلم بروکلی چیه؟
  • 10 فایده اثبات شده از کلم پیچ
  • بررسی کامل از رژیم غذایی سوپ کلم

.

منبع : foodregime.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *