باید بدونین که بعضی از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم در صورت زیاده روی می تونن باعث بروز سنگ کلیه شده و مانع از فعالیت درست کلیه ها شن. در این مطلب شما رو با مواد غذایی سنگ ساز آشنا می کنیم.

مطمئنا میدونید که کلیه ها چه نقش مهمی در ادامه زندگی بدن دارن. این اعضای کوچیک لوبیایی شکل وظیفه دفع ضایعات رو رو دوش دارن. در واقع همین دو عضو کوچیک واقع در دو طرف ستون فقرات روزانه 200 لیتر خون رو تصفیه می کنن و دو چهارم ضایعات آماده واسه دفع رو از راه ادرار از بدن خارج میسازن.

چیزی که روشنه، کلیه های سالم واسه سم زدایی و دفع ضایعات بدن لازم ان. پس باید به هر ترتیبی شده حواسمون به سلامت اونا باشه. چون وجود هر نوع مریضی در این دو عضو حیاتی بدن رو به زحمت میندازه. باید بدونین که بعضی از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم در صورت زیاده روی می تونن باعث بروز سنگ کلیه شده و مانع از فعالیت درست کلیه ها شن. در این مطلب شما رو با مواد غذایی سنگ ساز آشنا می کنیم. لطفا با ما همراه باشین.

قهوه ی زیاد

قبل از هر چیزی بگیم که هر ماده غذایی به درد بخور واسه بدن لازمه. مشکل وقتی بروز می کنه که دچار زیاده روی شیم. مصرف به اندازه قهوه مطمئنا واسه بدن به درد بخور هستش اما زیاده روی در مصرف اون باعث بروز مشکلاتی می شه که کلیه ها هم در امان نمی مونن. باید بدونین که مصرف افراطی کافئین به صورت چای یا قهوه می تونه باعث تشکیل سنگ کلیه شه. می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر اینکه کافئین زیاد باعث دفع زیاد کلسیم از راه ادرار می شه. علاوه بر این کافئین زیاد می تونه باعث بروز مشکل کلیوی شه.

 

ریواس

 

 

شیرین کننده های مصنوعی

اگه مراقب تناسب اندام تون هستین و اجناس غذایی به خصوص نوشیدنیای رژیمی رو در الویت رژیم غذایی خود گذاشته اید بیشتر حواستون رو جمع کنین. بیشتر آدما به سمت مصرف کالاهایی با شیرین کننده های مصنوعی می رن تا قند کمتری جذب کنن غافل از این که اجناس غذایی شامل شیرین کننده های مصنوعی سلامت کلیه ها رو به خطر میندازه.

اگه عادت کردین که قهوه تون رو با این شیرین کننده های شیرین می کنین یا حتی واسه طبع شکلای جور واجور شیرینی جات از این شیرین کننده ها استفاده می کنین بهتره بدونین که یافته های پژوهشای زیاد نشون میده مصرف زیاد و دراز مدت شیرین کننده های مصنوعی کارکرد کلیه ها رو با مشکل مواجه می کنن. پس بهتره به جای این نوع ترکیبات مصنوعی از عسل که یه شیرین کننده طبیعی و خوبه واسه شیرین کردن نوشیدنیایی مانند چای، قهوه یا شیر و چیزای دیگه ای به جز اینا استفاده کنین.

استویا هم یکی از اون شیرین کننده های طبیعی سالمه.

مصرف اجناس لبنی واسه جذب هر چی بیشتر کلسیم و افزایش استواری استخوانا لازمه. با این حال کلسیم زیاد واسه آدمایی که مستعد

 سنگ کلیه هستن مشکل ساز هستش

 

گوشت قرمز

پروتئینای حیوونی مخصوصا پروتئینایی که به سختی از بدن دفع می شن خطر تشکیل سنگ کلیه و آسیب به کلیه ها رو بالا می برن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که گوشت قرمز پر از پروتئین و هم اینکه اسید اوریک است و مصرف زیاد اون باعث تشکیل سنگ کلیه می شه.

 

ماهی ساردین

اگه از سنگ کلیه رنج می برید لازمه که مصرف مواد غذایی پر از پورین رو کم کنین. ماهی ساردین شامل اندازه زیادی پورینه و مصرف زیاد اون به نفع شما نیس.

 

نمک

جذب اندازه کافی سدیم (نمک) واسه سلامت بدن لازمه. با این حال مصرف زیاد اون و هم اینکه مصرف غذاها و مواد غذایی شور باعث احتباس آب در بافتای بدن می شه و کلیه ها رو به خطر میندازه. احتباس آب یعنی این که مازاد سدیم از بدن دفع نشده و در بافتا تجمع کرده.

 

 

نوشیدنیای گازدار

نوشیدنیای گازدار مانند نوشابه، نوشیدنیای انرژی زا و بعضی از آب میوه ها خطر تشکیل سنگ کلیه رو زیاد می کنن و احتمال بروز مشکل کلیوی رو هم بیشتر می کنن. اگه با نوشیدن آب خالی مشکل دارین می تونین داخل اون میوه های ریز یا یه برش لیموترش بندازین و بخورین.

آب انار هم یکی از اون نوشیدنیای خوبه که می تونین به عنوان یه نوشیدنی سالم استفاده کنین.

 

سبزیجات سبز رنگ

به گفته کارشناسان سنگ کلیه به دلیل تجمع زیاد اگزالات کلسیم تشکیل می شه. آدمایی که اندازه این ترکیب شیمیایی در ادرارشون زیاده بیشتر در برابر تشکیل سنگ کلیه قرار دارن. به خاطر همین اگه خودتون رو مستعد سنگ کلیه میدونید از مصرف افراطی سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج دوری کنین.

 

اجناس لبنی

مصرف اجناس لبنی واسه جذب هر چی بیشتر کلسیم و افزایش استواری استخوانا لازمه. با این حال کلسیم زیاد واسه آدمایی که مستعد سنگ کلیه هستن مشکل ساز هستش. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که حذف کلسیم از برنامه غذایی پیشنهاد نمی شه. اما واسه جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه لازمه که کلسیم از راه مصرف مواد غذایی روزانه و به اندازه کافی نه زیاد تامین شه. مصرف مکمل کلسیم واسه افراد مستعد سنگ کلیه پیشنهاد نمی شه.

 

مواد غذایی فرآوری شده

مواد غذایی فرآوری شده مانند چیپس و چیزای دیگه ای به جز اینا شامل ترکیباتی نگهدارنده و ضرر دارن که به کارکرد کبد و کلیه ها رحم نمی کنن. این ترکیبات مضر باعث تشکیل سنگ کلیه هم می شن.

فاطمه مهدی پور

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *