مواد غذایی پر از منیزیم و آهن کمکتون می کنه تا از پس خستگی اسفند بر بیایید و بهاری قشنگتر و پرانرژی رو شروع کنین. با ما باشین تا با مواد غذایی مخصوص اسفند بیشتر آشنا شید.

بچه که بودم ماه اسفند هر وقت مادرم خونه تکونی رو شروع می کرد هیجان و لذت من هم کلید می خوره. در اون شلوغی خونه که شتر با بارش گم می شد من با خیال راحت در تختخوابا و ملافها پشتک بارو می زدم و واسه خودم پناهگاه درست می کردم. کنجکاوی در وسایل خونه به خصوص ظروف قدیمی و تقریباً عتیقه برام بزرگ ترین لذت زندگی بود به خصوص گنجه ظروف مادربزرگم که دست زدن به اونا در طول سال مساوی بود با تنبیه شدن. فقط در روزای خونه تکونی بود که تا می تونستم دور و بر اون گنجه می پلکیدم و دانه دانه همه شون رو بررسی می کردم.

خستگی برام معنایی نداشت و تا می تونستم « آتیش می سوزوندم » و از فرصت شلوغی خونه در آخرین ماه سال استفاده لازم رو می بردم؛ اما حالا با کودکی خیلی فرق می کنه. نه فقط عاشق خونه تکونی نیستم بلکه اسمش که میاد عضلاتم درد می گیرن.

اسفند یکی از خسته کننده ترین ماه های ساله که باید شست و سابید و خرید رفت و کلی کار ریز و بزرگ انجام داد. شایدً واسه شمام همین طوره. کارای خونه و خرید حسابی انرژی تون رو میگیره؛ اما هر مشکلی راه حلی داره. میشه خستگی این روزا رو با مصرف مواد غذایی مناسب جبران کرد. پیشنهاد می کنیم این روزا مصرف جعفری، شکلات، ماهی آزاد، ماست و چیزای دیگه ای به جز اینا رو در الویت بذارین. بدونین که مواد غذایی پر از منیزیم و آهن کمکتون می کنه تا از پس خستگی اسفند بر بیایید و بهاری قشنگتر و پرانرژی رو شروع کنین. با ما باشین تا با مواد غذایی مخصوص اسفند بیشتر آشنا شید.

1 – شکلات مشکی : لذت و انرژی

واسه اینکه این روزا پرانرژی تر باشین شکلات مشکی بخرین و هر چند وقت یه بار در بین کارا بخورین. شکلات پر از منیزیمه که به سلولا کمک می کنه تا انرژی بدن رو تامین کنن. علاوه بر این کاکائو هم اینکه منبع آهنه که به همین روش به تولید انرژی کمک می کنه و از سلولا در برابر آسیبا مراقبت می کنه. در آخر اینکه فسفر موجود در شکلات مشکی باعث ذخیره انرژی می شه.

 

_ به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که 100 گرم شکلات مشکی یه سوم نیاز روزانه ما به منیزیم و آهن رو تامین می کنه. پیشنهاد می کنیم بعد از صبحونه یا ناهار دو مربع شکلات مشکی بخورین. ً شکلاتایی انتخاب کنین که کم چرب بوده و درصد کاکائوی بالایی دارن. یادتون باشه که بیشتر از این اندازه، کالری بیشتری به بدنتون میرسونه.

 2 – جعفری : بدرود خستگی

جعفری پر از آهنه که واسه تولید انرژی فوق العاده س. این سبزی معطر هم اینکه پر از آنتی اکسیدانایی مانند بتاکاروتنه که اثرات منفی رادیکالای آزاد رو خنثی می کنه.

_ باید بدونین که 100 گرم جعفری حدود 5 میلی گرم آهن داره. پیشنهاد می کنیم به همه غذاهایتان جعفری بزنین. سالاد جعفری جفت و جور کرده و در کنار غذا بخورین.

 

3 – پرتقال : منبع ویتامین C

پرتقال قهرمون انرژی بخشیه. این میوه پر از ویتامین C هستش که سیستم ایمنی بدن رو هم در سلامت نگه می داره و از سلولامون مراقبت می کنه.

ویتامین C نسبت به نور و گرما بسیار حساسه. حالا خوبیش اینه پوست کلفت و طعم تقریبا ترش پرتقال باعث می شه که بیش ترین اندازه ویتامین C اون حفظ شه.

_ یه عدد پرتقال 70 میلی گرم ویتامین C به بدن میرسونه که برابر نصف نیاز روزانه س. پیشنهاد می کنیم پرتقالای تازه رو انتخاب و استفاده کنین. تا می تونین مصرف آب پرتقال های صنعتی رو محدود کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مرکبات دیگه مانند گریپ فروت، نارنگی و لیموترش هم شامل این ویتامین هستن.

 

4 – ماهی آزاد : نشاط و انرژی

ماهی آزاد پر از امگا 3 هستش. این اسیدهای چرب لازم واسه کارکرد خوب بدن و تقویت سیستم ایمنی فوق العاده س. یافته های تحقیقای گذشته نشون میدن که این اسیدهای چرب خواص ضدخستگی هم دارن. علاوه بر این، ماهی آزاد شامل ویتامین B1 هستش که واسه تبدیل قند به انرژی، لازمه.

_ 100 گرم ماهی آزاد نیاز روزانه ما به امگا3ا رو تامین می کنه. پیشنهاد می کنیم که هر هفته دو مرتبه ماهی بخورین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پخت دراز مدت باعث از بین رفتن امگا3ا می شه. ماهی ساردین هم جزو منابع امگا3ا هستش.

 

5 – ماست رو دریابید

ماست شامل اندازه زیادی کلسیم هستش. این ماده معدنی واسه حفاظت از عضلات خوبه و به کارکرد خوب سلولا و هم اینکه افزایش کارایی پروتئینا کمک می کنه.

_ یه پیاله ماست شامل حدود 220 میلی گرم کلسیم هستش. نیاز روزانه ما به کلسیم 0 تا 1200 میلی گرمه. پیشنهاد می کنیم آبی که روی ماست جمع می شه رو دور نریزید. به خاطر اینکه شامل مواد معدنی و پروتئینه.

 

6 – پاستاها : انرژی دراز مدت

پاستاها شامل کربوهیدراتا (قندهای دیر جذب) هستن که منبع تامین انرژی بدن حساب می شن. این مواد غذایی شامل گلوسیدهای پیچیده س که به کندی جذب می شن. در نتیجه انرژی طولانی یه مدت هم ایجاد می کنن.

_ 200 گرم پاستا شامل 120 گرم کربوهیدراته که حدود نصف نیاز روزانه ما رو تامین می کنه. به کار گیری پاستاهای جفت و جور شده از آرد کامل خواص چند برابری داره.

 

7 – گوشت قرمز : پر از آهن

بعضی وقتا باطری هاتون رو با مصرف گوشت قرمز و کباب پر کنین. گوشت قرمز منبع آهن هستش که واسه تولید انرژی خیلی خوبه. آهن موجود در گوشت قرمز بیشتر از آهن سبزیجات جذب بدن می شه. علاوه بر این، گوشت قرمز شامل پروتئینای حیوونی هم هستش.

_ 200 گرم گوشت نصف نیاز روزانه ما به آهن رو تامین می کنه. پیشنهاد می کنیم در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنین و از کباب کردن دراز مدت اون دوری کنین. گوشت بوقلمون هم شامل آهن بوده و چربی کمی داره.

 

8 – اسفناج : منبع منیزیم

برخلاف باور عادی اسفناج اون قدرها هم آهن نداره بلکه شامل اندازه زیادی منیزیم هستش که واسه تولید انرژی لازمه. اسفناج هم اینکه منبع خوب ویتامین B9 هم هست که واسه کارکرد خوب سیستم ایمنی بدن لازمه. ویتامین C موجود در این سبزی به تبدیل چربی به انرژی کمک می کنه.

 
_ 200 گرم اسفناج پخته شده یه سوم نیاز روزانه ما به منیزیم و کل نیاز روزانه رو به ویتامین B9 تامین می کنه. بهتره که اسفناج تازه خریداری و بدون این دست اون دست کردن بعد از پخت بخورین تا بیش ترین خواص اون حفظ شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بروکلی و مارچوبه هم شامل ویتامین B9 هستن.

 

9 و 10 – میوه ها و مغزهای روغنی : منبع انرژی

بین تموم کارای ریز و درشتی که انجام می دین یه مشت آجیل بخورین. بادام و فندق پر از منیزیم هستن که به سلولامون، در جهت تولید انرژی کمک می کنه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مغزهای روغنی هم اینکه شامل آنتی اکسیدانا هستن که با اثرات منفی رادیکالای آزاد مقابله می کنن. فندق پر از گلوسیدهاست که منبع اصلی تولید انرژیه.

 

_ مصرف یه مشت آجیل حدود 50 میلی گرم منیزیم به بدن میرسونه. اندازه نیاز بدن ما به این ماده حدود 300 تا 400 میلی گرم در روزه. البته حواستون باشه که در مصرف آجیل ها هم نباید دچار زیاده روی شید به خاطر اینکه کالری زیادی به بدن می رسونن.

منبع : tebyan.net

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *